Причините за преобладаването на безплодните цветове при краставиците може да са естествени. Например, ако за сеитба се използват твърде млади семена или посадъчният материал е взет от хибриди. Градинарите обаче правят и грешки, които водят до липсата на женски цветя, от които се образуват плодовете - засаждане на сянка, нарушаване на режима на поливане и небалансирано торене.
Засаждане на тъмно място
Краставиците принадлежат към групата на топлолюбивите и светлолюбивите култури. За нормално развитие те се нуждаят от добро осветление, така че е по-добре да отглеждате зеленчуци на слънчево място. Но не всичко е толкова просто, на малък парцел летните жители трябва да търсят компромис. Леха с краставици може да се окаже в сенчеста част на градината. Поради липса на светлина:
- растежът на издънките се забавя;
- страничните стъбла растат слабо;
- листата стават малки, количеството хлорофил в тях намалява;
- плодовете не завръзват добре, а по храстите се образуват предимно мъжки цветове;
3 сорта корнишони, които са любими на градинарите
Ако е направена такава грешка по време на сеитбата, две техники могат да помогнат на градинарите. Необходимо е да се ограничи растежа на основното стъбло. Ако сортът е ранозреещ, прищипването се извършва след появата на 10 листа. При къснозреещите сортове короната се прищипва след появата на 6-8 листа. Прищипването ще доведе до развитие на странични издънки, които произвеждат предимно цветя от женски тип. Освен това ще трябва да намалите поливането.
Неправилно поливане
Краставиците обичат обилно поливане, но все пак трябва да разпределя правилно количеството вода. Не трябва да се допуска преовлажняване на почвата. Особено важно е да следвате това правило в хладно време, когато кореновата система започва да работи по-зле.
Прехранване с азот
Краставиците се нуждаят от азотни торове в началните етапи на растеж. Ако продължите да торите с азот преди цъфтежа, храстите ще започнат да се „угояват“, отглеждайки нови издънки и големи зелени листа. Развитието на вегетативната маса винаги се случва в ущърб на плододаването.
Торенето трябва да е балансирано. Преди цъфтежа краставиците се нуждаят от торове с висока доза калий и фосфор. И двата елемента влияят върху цъфтежа и способността за образуване на плодове. Преди началото на цъфтежа азотът се изключва от торенето.
Краставиците се подхранват с разтвор от 40 g суперфосфат и 15 g калиев сулфат на 10 литра вода. Промишлените торове могат да бъдат заменени с дървесна пепел. Увеличаването на броя на плодовете ще бъде улеснено чрез пръскане с разтвор на борна киселина (1/2 чаена лъжичка на 5 литра вода) в началото на цъфтежа.
Торене на краставиците с пепел - как се прави